Olini

♦ Scroll down for English version ♦

Z tej racji, że unikam mleka krowiego i jego pochodnych produktów, używam w zastępstwie.. oleje 🙂
Oleje do smażenia, do sałatek, do gotowania, do past, a nawet do przepisów na słodko! 😉
Dlatego chcę Wam przedstawić dzisiaj oleje Olini.

Trochę czasu już upłynęło odkąd mam je u siebie w kuchni więc próbowałam wykorzystać na wiele różnych sposobów w codziennym gotowaniu by podzielić się z Wami moją opinią o tych produktach.
Jestem zaskoczona tym, że oleje są lekkie, a wciąż pachną tak jak powinny. Mają smak, ale przyjemny, nie narzucający się (jak to niestety często bywa w przypadku olejów naturalnych, z pierwszego tłoczenia).

Olej rzepakowy doskonale się sprawdził na patelni. Nie oddaje swojego smaku potrawom i nie pozostaje tłusty. O tym, że nie pali się w wysokiej temperaturze podczas smażenia, nie muszę chyba już nikomu wspominać 😉 (dotyczy to każdego rzepakowego oleju).
Idąc krok na przód, dodałam olej rzepakowy marki Olini do jednego przepisu, którym podzielę się z Wami już niedługo! Będzie zaprezentowany od strony „na zimno” czyli jak wykorzystać olej rzepakowy nie tylko podczas smażenia 😉

Ok, czas na prezentację drugiego oleju, którym mam okazję się cieszyć 🙂
Olej lniany w porównaniu z olejem rzepakowym, nie nadaje się na patelnie, ale to nic nie szkodzi, bo ma inne zalety!
Ma delikatnie orzechową nutę więc w małej ilości nadaje się do sałatek i pieczonych warzyw. Ten olej również stał się kompozycją pysznego przepisu 🙂 już się nie mogę doczekać aż Wam go pokażę! 😉
Z olejem lnianym zaprzyjaźniła się moja skóra twarzy 🙂 dłuższe stosowanie pomaga w walce z trądzikiem, wypryskami i bliznami. Stosuję od dłuższego czasu na przemian z olejkiem arganowym, polecam!

Na koniec dobra wiadomość dla czytelników. Na kod rabatowy olgalifestyle macie 20% zniżki na wszystkie produkty Olini. Promocja obowiązuje do końca tego roku więc nie przegapcie okazji 😉

http://olini.pl/

As you already know, I’m on dairy-free diet. I avoid milk and milk products. That’s why, I use.. oils instead 🙂
Oils are used for: frying, salads, cooking, pastes and even for sweet recipes 😉
Today I’d like to present a brand Olini.

I received those oils from them some time ago. I used their oils in my daily cooking to be able to share my opinion with you about them.
I’m surprised that oils are light, but still they smells as they should. They have pleasant not hardly taste (like in case of natural, virgin oils).

Colza oil (rapeseed oil) Olini is very good for a frying pan. It’s not so fat and doesn’t give it’s taste to food, that you’re frying. I think, I don’t need to tell you about the fact, that this oil isn’t burned in high cooking temperature when deep frying 🙂 (as regards every canola oil).
I did a one step forward by using rapeseed oil Olini to one recipe, that I’ll share with you soon! It will be presented from another angle, in the „on cold way”.

Ok, now it’s time to speak about the second oil.
Linseed oil in comparison to colza oil isn’t good for a pan to frying, but it has different positives aspects.
It has delicately nutty flavor so with small quantity it’s perfect for salads and baked vegetables. This oil has become a part of one recipe as well 🙂 I can’t wait to show it to you! 😉
Linseed oil is also friendly for a skin face 🙂 regular application helps with a treatment for skin diseases as acne and against scares. Personally, I use linseed oil with argan oil this way since few months and I can strongly recommend!

At the end I have good news! For olgalifestyle readers Olini gives special promotion for every oils that you can buy in their online shop. It’s 20% reduction till end of this year. Don’t miss this opportunity! 😉

http://olini.pl/

 

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Olini

  1. Pingback: Hummus bez tahini ♦ Hummus without tahini | Olga Lifestyle

  2. Pingback: Pesto pietruszkowe ♦ Parsley pesto | Olga Lifestyle

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s